Najczęściej kupowane

  • Banner

O nas

Firma ANSWER zaczęła swoją działalność w lutym 2003 roku, nie był to jednak prawdziwy początek... Wszystko zaczęło się w roku 1999, kiedy to obecny właściciel wydawnictwa rozpoczął współpracę z miesięcznikiem "Model Fan" wydawanym przez poznańskie wydawnictwo Pantera, publikując w nim recenzje modeli kartonowych. Kilka miesięcy później zmienił się wydawca "Model Fana" - została nim firma Ajaks p. Krzysztofa Świtały z Warszawy. Dzięki niemu już na początku roku 2000 w piśmie pojawiła się 8 stronicowa wkładka - "Kartonowy Fan". Początki były trudne, z artykułami trzeba było zmieścić się na 8 czarno-białych stronach. Dwa miesiące później wkładka otrzymała kolorową okładkę. We wrześniu 2000 roku panowie Krzysztof Świtała i Łukasz Wąwoźny podjęli decyzję o wydaniu nowego, samodzielnego już tytułu Kartonowy Fan - pierwszy numer ukazał się w kioskach już w październiku. Do końca 2003 roku ukazało się już ponad 30 numerów tego czasopisma. W międzyczasie p. Łukasz pomógł w stworzeniu dwóch innych wydawnictw - Quest i Adore. Z tym drugim drogi rozeszły się dość szybko, bo po wydaniu kilku numerów. Z firmą Quest współpracuje do dziś, pomagając w opracowaniu graficznym i druku kolejnych modeli - do końca 2003 roku ukazało się już ponad 20 pozycji.
            Po dwóch latach tworzenia "Kartonowego Fana" przyszedł czas na coś nowego. W styczniu 2002 pod skrzydłami firmy Ajaks ukazał się pierwszy numer "Modeli Kartonowego Fana" - ciężarówka ZIS-5 - był mocno kontrowersyjny, ale jednak odniósł sukces handlowy. I tak to się potoczyło, przez kolejne dwa lata światło dzienne ujrzało 20 ciekawych modeli.

            Koniec roku 2002 przyniósł jednak nieoczekiwane rozwiązania - firma Ajaks postanowiła zrezygnować z wydawania "kartonowych pism". W ten właśnie sposób na początku 2003 roku powstało wydawnictwo Answer założone przez pomysłodawcę i dotychczasowego redaktora naczelnego pism - Łukasza Wąwoźnego, które odkupiło prawa do wydawania "Kartonowego Fana" i "Modeli Kartonowego Fana".

            Po krótkiej przerwie w marcu 2003 roku ukazały się pierwsze numery pism. Dodatkowo wydawnictwo nasze postanowiło wprowadzić do sprzedaży kolejne dwa tytuły - "Kartonowy Świat" z modelami samolotów w skali 1:50 oraz "Kartonowe Hobby" z modelami parowozów w skali 1:45 oraz pojazdów w skali 1:35 - łącznie w 2003 roku ukazały się w tych dwóch seriach 24 modele, w tym m.in. czeska edycja "Kartonowego Świata".

            To jednak jeszcze nie koniec - w październiku do kiosków trafił kolejny tytuł - kwartalnik "Kartonowa Encyklopedia Techniki" - uznaliśmy że będzie on najlepszym miejscem na publikację modeli, które pod względem ilości arkuszy wykraczają poza normy pozostałych tytułów. Jak się potem okazało, był to pomysł trafiony "w dziesiątkę".

            Kilka miesięcy późniejprzyszedł czas na nowe tytuły - w sprzedaży pojawiły się modele kartonowe z serii ModelArt oraz pierwszy zeszyt z dowcipami i rysunkami satyrycznymi Wielki Kawał Humoru. Często otrzymujemy zapytania, czym różnią się od siebie poszczególne seriwe wydawnicze modeli kartonowych /np. MOdele Kartonowego Fana od ModelArt/ - informujemy, ż są to nasze wewnętrzne oznaczenia, którymi posługujemy się w kolportażu sieciowym. Ze względu na bardzo dużą liczbę wydawanych modeli oraz zmienne objętości nie jesteśmy w stanie robićtego tylko w jednej lub dwóch seriach.

            Rok 2006 przyniósł spore zmiany w firmie, znacznej rozbudowie uległ nasz park maszynowy, dzięki czemu możemy dostarczać Państwu produkty najwyższej jakości. Dzięki zakupionemu przez nas rok wcześniej ploterowi laserowemuznacznie poszerzyliśmy ofertę laserowych dodatków do kartonówek.

            W 2007 roku zaszły kolejne duże zmiany, uzupełniliśmy naz park maszynowy o znakomity, wyjątkowko precyzyjny ploter laserowy japońskiej produkcji, pozwalający produkować elementy z kartonu o jakości blach fototrawionych. Od września w naszej ofercie pojawi się także druk cyfrowy na nowoczesnej maszynie firmy Xerox.

            Obecnie nasze publikacje można kupić w kioskach RUCHu, KOLPORTERa, wybranych salonach EMPiKu, niektórych sklepach modelarskich, sklepach hobbystycznych i księgarniach. Wkrótce pojawią się także w autoryzowanych sklepach modelarskich, gdzie będzie można zapoznać się z całą naszą ofertą.

            Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o czymś najważniejszym - ludziach, którzy współtworzyli nasze pisma, bo bez nich nic by nie było. Przez naszą redakcję przewinęło się wiele "sław" polskiego modelarstwa kartonowego. Nie sposób tu wymienić wszystkich, oto kilkadziesiąt osób, z którymi współpracowaliśmy bądź współpracujemy nadal: Tadeusz Grzelczak, Grzegorz Nowak, Dariusz Zygmański, Jacek Braziuk, Rafał Ciesielski, Grzegorz Molenda, Jarosław Wróbel, Marek Pacyński, Marcin Błuś, Witold Barakoński, Andrzej Maciejczak, Tomasz Dębicki, Henryk i Mirek Rzeźniczek, Arkadiusz Morozowski, Krzysztof Okrajek, Maciej Herbut, Krzysztof Zbroja, Łukasz Bones, Adrian i Dariusz Wandtke, Jarosław Dzierżawski, Piotr Dzięgielewski, Arkadiusz Śliwiński, Łukasz Fuczek, Konradus, Grzegorz Litwin, Artur Jaroszewski, Andrzej Wrzosek, Mariusz Kogut, Jan Kołodziej, Marek Mielnik, Jan Olszewski, Paweł Suchorski, Krzysztof Fiołek, Stanisław Śliwiński, Seweryn Fleischer,... Lista jest jeszcze długa, chcielibyśmy z tego miejsca wszystkim Wam podziękować za trud włożony w tworzenie naszych czasopism.


Śledź nas na Facebooku